Aktuality

Od 12.2.2007 se stala léčebna "Turistickým známkovým místem".

V prodeji na vrátnici získají sběratelé a návštěvníci turistickou známku
No .1433 Empírový řetezový most na Lužnici za 25,- Kč
a turistický suvenýr DPL Opařany za 30 ,- Kč.

Turistické známky jsou kulaté, dřevěné, vypalované plakety, které jsou suvenýrem a zároveň "potvrzením" o dosažení turisticky atraktivního místa. Jinde je nelze koupit.
Číslované Turistické známky označují historicky, geograficky či kulturně významné body v krajině České Republiky, které jsou turisticky atraktivní. Jde především o pozoruhodné stavební památky, jako jsou hrady, zámky, historická města, význačné církevní stavby, expozice lidové architektury, hamry, mlýny či skanzeny. Dále jsou umístěny na významných výletních cílech, jako jsou například zoologické a botanické zahrady, či westernová městečka. Svou známku mohou mít také význačné přírodní útvary, jako jsou zpřístupněné jeskyně či vrcholy pohoří. Turistické známky vznikají i na tzv. turistických křižovatkách, tedy místech tradičně turisticky atraktivních, díky přírodním scenériím a krajině. Většinou leží na území chráněných přírodních celků či v údolí splavných řek.

Léčebna získala možnost být prodejním místem a dostat se na mapu ČR turistických známkových míst.

Místo, kde se léčebna nachází nemá možnost mít svoji turistickou známku. Ale může mít svůj suvenýr.Je to dřevěný kotouč, hodně podobný turistické známce. Z jedné strany je znak léčebny a z druhé jsou sluneční hodiny.
Suvenýry se začaly vyrábět v polovině roku 2005, aby byl uspokojen zájem míst, které obvykle není možné zařadit do systému Turistických známek. Jedná se zejména o reklamní předměty hotelů, motorestů dětských táborů, firem a jiných míst, které se obvykle neslučují s turistickým známkovým místem a posláním Turistických známek.
Sluneční hodiny.Analematické sluneční hodiny jsou navrženy pro použití na území České republiky pro zeměpisnou šířku 50°s.š. a zeměpisnou délku 15°v.d. Jsou opatřeny analemou ve tvaru datové úsečky, do které je třeba dle příslušného data umístit svislý ukazatel, tzv. gnómon. Hodiny ukazují místní čas, který přibližně odpovídá středoevropskému času („zimnímu“).

Povědomí o léčebně a o Opařanech se tak daří šířit i jinými prostředky, než je samotná psychiatrická péče.
Mezi turisty a sběrateli je o taková místa velký zájem a podstupují dlouhé cesty na místo, aby získali známku.
Věřím, že tak i o Opařanech se dozví zase o něco více lidí a na památku si navíc koupí i suvenýr DPL Opařany. Budou zajímat o kulturní památky v léčebně, prohlédnou si turistickou mapu u hlavního vstupu léčebny , dají si něco k jídlu a pití . Budou spokojeni a dají doporučení dalším. A to není málo.
Více na www.turisticke-znamky.cz
Aktuality - archiv